تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
پاسخ شبهه اقدام به قیام
15 مهر 1395   11:23:44 |   > 
پاسخ شبهه اقدام به قیام

شبهه به یک اعتبار دیگر مانند ویروس است. ویروسها از لحاظ ساختار درونی با سلولهای بدن تفاوت دارند اما وقتی وارد بدن می شوند طوری خود را نشان می دهند که سیستم دفاعی بدن نمی تواند آنها را از سلولهای خودی تشخیص دهد چون شبیه یاخته های بدن هستند لذا وارد بدن و سپس سلولها می شوند و از خود سلولها سالم برای تکثیر استفاده می کنند و سپس سلول میزبان را می کشند و پس از خروج در بدن منتشر می گردند.
شبهه نیز یک جنس بنجل غیر اصلی است. یک ویروس است که وارد فکر و ذهن انسان می شود و عقاید صحیح را خراب و ویران می کند و در فکر و ذهن انسان تکثیر می شود و انسان سالم العقیده را بیمار و بی عقیده می کند.
 

پاسخ شبهه اقدام به قیام
 
یکی از مباحث مطرح در فضای عاشورایی محرم بحث شبهات است.
شبهه از شِبه به معنای چیزی که شباهتش زیاد است می باشد. شبهه به چه چیز شبیه است؟ امیر مومنان ع پاسخ می دهند: شبهه را شبهه می نامند چون شبیه حق است. مثال : یک مطلبی را نگاه می کنید می بینید ظاهرش منطقی درست و بحق و بجاست اما اگر دقت کنید متوجه تفاوت اساسیش با مطلب حق و مطلب منطقی می شوید.اغلب شبهات نوعی مغالطه اند.
 
تمثیل شبهه
1- شبهه مانند جنس غیر اصلی است. جنسی که نامش نام یک برند و شرکت معتبر است اما سازنده اش یک شرکت غیر معتبر.
2- شبهه به یک اعتبار دیگر مانند ویروس است. ویروسها از لحاظ ساختار درونی با سلولهای بدن تفاوت دارند اما وقتی وارد بدن می شوند طوری خود را نشان می دهند که سیستم دفاعی بدن نمی تواند آنها را از سلولهای خودی تشخیص دهد چون شبیه یاخته های بدن هستند لذا وارد بدن و سپس سلولها می شوند و از خود سلولها سالم برای تکثیر استفاده می کنند و سپس سلول میزبان را می کشند و پس از خروج در بدن منتشر می گردند.
شبهه نیز یک جنس بنجل غیر اصلی است. یک ویروس است که وارد فکر و ذهن انسان می شود و عقاید صحیح را خراب و ویران می کند و در فکر و ذهن انسان تکثیر می شود و انسان سالم العقیده را بیمار و بی عقیده می کند.
 
شبهه سازی کار برنامه ریزی شده
شبهه سازی یک کار دقیق و حساب شده و عالمانه است که مخالفان و دشمنان انجام می دهند. اکنون این کار بصورت برنامه ریزی شده و دقیق ضد عقاید اسلامی ما انجام می شود و بطور گسترده در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی منتشر می گردد. این شبهات در قالب سوالات ،مقالات، مطالب مذهبی یا سخنان بزرگان، فیلم ، کلیپ، عکس و غیره ارائه می شوند و ما ندانسته از آنها تاثیر می گیریم.
 
راه حل های مصونیت از شبهات
اول اینکه عقاید و باورهای خود را از مطالب و سخنان این و آن نگیریم بلکه از منابع و مراجع معتبر یعنی علما و کارشناسان دینی اخذ کنیم. خدای متعال به جهت اهمیت این مساله دو مرجع و منبع بسیار سنگین و معتبر به ما ارزانی کرد که همان قرآن و اهل بیت علیهم السلام اند. حدیث ثقلین بعنوان یک حدیث کاملا معتبر نزد شیعه و سنی قرآن و اهل بیت را بعنوان عامل مصونیت از گمراهی معرفی می کند. در ذیل آیه "فلینظر الانسان مما خلق" از امام صادق ع نقل شده که منظور اینست که انسان نگاه کند علم و دانش خود را از چه کسی می گیرد. 
دوم اینکه در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی باید سعی کنیم عضو گروهها و کانالهای نامطمئن که افراد و عقاید آنها را نمی شناسیم نشویم.
سوم اینکه بلافاصله بعد از روبرو شدن با یک مطلب شک برانگیز و تردید آور به عالم و کارشناس دینی مراجعه کنیم و از او پاسخ شبهه را بگیریم چون گفتیم شبهه مانند ویروس است و انسان را بیمار می کند راه مبارزه با این ویروس دفع آن با یک پاسخ محکم و مطلب صحیح است. لذا نباید بگذاریم شبهه ذهن ما را فرابگیرد بعد به فکر درمانش بیفتیم  بلکه همان ابتدا به طبیب و حکیم مراجعه کنیم و فکرمان را مداوا کنیم. چه بسیار افرادی که شبهات ذهن آنها آنها را فراگرفته و از عقیده و ایمان دور یا از دین خارج شده اند. از ائمه ، از امام حسین علیهم السلام که اینقدر به او علاقه و باور داریم دور شده اند. لذا گوهر گرانقدر ولایت و دوستی اهل بیت ع و فکر و عقیده صحیح و سالم را با توجه و مراقبت حفظ کنیم. هم مراقبت کنیم و هم در صورت ابتلا درمان کنیم. قرآن می فرماید مواظب باشید نکند بمیرید و مسلمان نباشید. این فکر و عقیده صحیح و سالم را تا لحظه آخر باید حفظ کرد. 
و آخر اینکه مجالس اهل بیت ع مجالس و محافل دینی را رها نکنیم. هم از لحاظ فکری و هم از لحاظ روحی این مجالس ما را تقویت می کند مخصوصا مجالس سیدالشهداء که شور و معنویت خاص خودش را دارد. هم سخنرانی ها را خوب گوش دهیم هم خوب عزاداری کنیم.
و اما سوال و شبهه ای که در خصوص واقعه کربلا مطرح می شود.
می پرسند مگر شما نمی گویید امام حسین ع از شهادت خود خبر داشته است؟
می گوییم بله ما معتقدیم امام حسین از طرق اخبار جد و پدر و مادر بزرگوارش و هم از طریق مکاشفات و الهامات غیبی از شهادت خود مطلع شده بود . بلکه معتقدیم همه ائمه علیهم السلام عالم به غیب هستند. البته غیب دو نوع است. غیب مطلق که علم به ذات باریتعالی است و برخی امور ویژه  که خاص ذات خدای متعال است و علم غیب نسبی که غیر خدای متعال  هم به فضل و عنایت او بدان راه دارد مانند علم غیب انبیا و اولیاء که قرآن و سنت آنرا ثابت می کند. در قرآن داستان حضرت خضر نمونه ای  از علم به غیب است.
می گوید اگر امام حسین ع از شهادت خود خبر داشت چرا به کربلا رفت تا خود و اطرافیان و خانواده اش به بلا و مصیبت گرفتار شوند؟
جواب ما این است:
علم و اطلاع امام حسین علیه السلام به شهادت خود یا اطلاع از امر قطعی و حتمی بوده یا غیر قطعی.اگر امر قطعی و حتمی بوده که هیچکس قادر به تغییر آن نبوده و خواه ناخواه سیدالشهدا باید به کربلا می رفت و به این مصیبت مبتلا می شد در غیر اینصورت که امر قطعی نبود. امر قطعی یعنی امری که قطعا واقع می شود خوب اگر سیدالشهدا با اطلاع از آن از آن جلوگیری کند که قطعی نمی شود. اما اگر اطلاع حضرت به یک امر غیر قطعی تعلق گرفته است تکلیف امر بمعروف و حفظ اسلام اورا به سمت کربلا و شهادت سوق داده است.
در طول تاریخ انسانهای زیادی بنابر تکلیف و وظیفه و انگیزه های قوی به امور خطرناک دست زده اند و مورد ملامت و سرزنش نبوده اند اینها هیچکدام به اندازه تکلیف حفظ اسلام مهم نبوده اند. پس نتیجه اینکه اقدام حضرت به هر تقدیر صحیح بجا بحق و ارزشمند بوده و اثر این کار الهی بزرگ آگاهانه تا به امروز روشن است. مگر انقلاب اسلامی مردم ایران و گروه های مبارز منطقه که  همچون خاری در چشم دشمنان اسلام و اهل بیت ع هستند از سیدالشهداء و قیام او الهام نگرفته اند. بلکه وقتی اوج تاثیر قیام حضرت را درک می کنیم که ولی عصر ظهور بفرماید.  
آموزش دعا
در پایان یک دعایی را به برادران می آموزیم تا به فضل الهی هرگاه به شک و تردید افتادند برای رفع آن بخوانند و آن دعا این است:
یا الله یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلوبناعلی دینک
خداوند متعال ایمان و عقیده ما و شما را حفظ بفرماید و مارا مومن و شیعه اهل بیت ع از این دنیا ببرد به برکت صلوات برمحمد و آل محمد 
 
ح. توانا
محرم الحرام 1438
  
Solutions immunity from doubts
Thaqalain tradition as a completely authentic hadith Shiites and Sunnis Quran and Ahl al-Bayt as the cause of the immunity from error. The verse "Mma Alansan Flynzr people" is narrated from Imam Sadiq that means that people will look at your knowledge of what one is.
Second, in cyberspace and social networks should try to member and unreliable channels that people do not know their ideas are not.
strong response and true. We can not allow our minds to learn the doubts about his treatment after beginning to fall, but wise physician visit and we treat our minds. How many people have doubts in their minds and swept them away from faith or religion have been removed. Imams, Imam Hussein, peace be upon them, which so far have been interested in him and believe. The province precious gem and friends inmate and think and believe as safe to keep attention and care. If you take care and treat the disease. The Quran says be careful not to die and not Muslim. This thought and belief should be kept intact until the last minute.
Finally inmate events as banquets and religious circles to give up. Both intellectually and spiritually us strengthen these events, especially events that Imam Husain passion and spirituality of its own  . Also good to listen to good speeches we mourn.

کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به پایگاه خبری - اداره ورزش و جوانان است.
منبع: اداره ورزش و جوانان
آدرس: