پنج شنبه 06 ارديبهشت 1397
جملات قصار:
امام رضا (علیه السلام) :دانش گنجینه های با ارزشی است و کلیدهای آن پرسش است پس بپرسید خدایتان رحمت کند.                        امام صادق (ع) می فرمایند : سوال کلید گنج دانش است                        امیر المومنین علی (علیه السلام) : هرکس با خردمندان مشورت کند از پرتوی خردها روشنایی می گیرد .                       
  مقالات  


  پیگیری سوالات  

 کد رهگیری:  ورود  
نام کاربری :   
کلمه عبور :   به خاطر بسپار
[عضویت]
  ذکر ایام هفته    چه طولانی شده غیبت!!  

  سخنان نورانی  

زمان انتشار: 16 مهر 1396   11:36:51

تاثیرگذارترین

چگونه تاثیرگذارترین باشیم؟

 
 
برای اینکه تاثیرگذارین باشیم باید متصف به اوصافی باشیم که بیشترین تاثیر را در افراد و انسانها دارد. خود ما معیار نزدیک و قابل اعتمادی در تشخیص این اوصاف هستیم ؛ یعنی می توانیم به خودمان توجه کنیم و ببینیم چه صفتی در دیگران موجب تاثیرگذاری بیشتر در خود ماست. شباهت فطرتها و گرایشات درونی انسانها، ابزار خوبی برای تشخیص اوصاف تاثیرگذارتر است.
چگونه تاثیرگذارترین باشیم؟
برای اینکه تاثیرگذارین باشیم باید متصف به اوصافی باشیم که بیشترین تاثیر را در افراد و انسانها دارد. خود ما معیار نزدیک و قابل اعتمادی در تشخیص این اوصاف هستیم ؛ یعنی می توانیم به خودمان توجه کنیم و ببینیم چه صفتی در دیگران موجب تاثیرگذاری بیشتر در خود ماست. شباهت فطرتها و گرایشات درونی انسانها، ابزار خوبی برای تشخیص اوصاف تاثیرگذارتر است.
 این اوصاف عبارتند از :
1. خوش خلقی و خوشرویی
2. تواضع
3. تعظیم و تکریم دیگران
4. امیددهنده و نشاط بخش بودن
5. بنده خوب خدا بودن
6. محسن بودن
7. محبت داشتن
8. عفو و مدارا داشتن
شرح مختصر اوصاف تاثیرگذار :
خوش خلقی و خوشرویی : خدای متعال نبی مکرم ( صلی الله علیه و آله) را به داشتن خلق عظیم ستایش می فرماید.  در روایات معصومین نیز تاکید بسیار زیادی به خوش خلقی شده است. خوش خلقی و خوشرویی یکی از مهمترین عوامل ایجاد محبت است.  
تواضع: در روایات آمده است که تواضع صفت والایی است که هیچکس بدان حسادت نمی کند. دیگر اینکه تواضع موجب رفعت و شرافت در نزد مردم و پیشگاه خداست.   پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله ) نیز مامور به تواضع در برابر دیگران بوده است.  تواضع یکی از چند عامل مهم ایجاد محبت است.
تعظیم و تکریم دیگران : هر انسانی دوست دارد مورد احترام و تکریم دیگران باشد. پس کسانی را که به آنها احترام می گذارند دوست دارند و دوست داشتن زمینه تاثیر پذیری را فراهم می آورد. بجا آوردن ادب و احترام در گفتار و رفتار و فراموش نکردن کرامت انسانی به هر بهانه و پیش آمد یا خطای کوچک بلکه بزرگ از مصادیق تکریم است. خداوند متعال اولین تکریم کننده انسانها بوده است. 
امید دهنده و نشاط بخش بودن: هر انسانی دوست دارد از نشاط و امید در زندگی برخوردار باشد چرا که ایندو زندگی را شیرین و ارزشمند می سازند و انرژی لازم برای انجام کارها و وظایف را به او عطا می کنند. به همین دلیل انسانها از کسانی که موجب نشاط و امید آنها می شوند خوششان می آید و از آنها تاثرپذیرند. بذله گویی و خوش زبانی که موجب نشاط دیگران است از صفات مومنان شمرده شده است.  
بنده خوب خدا بودن: قرآن کریم می فرماید : «کسانی که ایمان آوردند و همواره اعمال شایسته انجام دادند خداوند بزودی محبت آنها را در دلها قرار خواهد داد.»  این آیه کریمه به ما می آموزد اگر کسی رابطه خود و خدا را اصلاح کند خدای متعال نیز رابطه اورا با بندگانش اصلاح می فرماید. روایاتی هم داریم که به این معنا تصریح می کنند.
محسن بودن: نیکوکار بودن به معنای عامش شامل هر نوع نیکوکاری که به حسب عقل و عرف و دین ، نیکوکاری به شمار می آید می شود. نیکوکاری و بخصوص خدمت به انسانها بدون چشم داشت و مزد، تاثیر زیادی در دیگران دارد. لذا فردی که می خواهد در دیگران موثرتر باشد باید به آنها به انحاء مختلف، با خدمت ، با هدیه دادن ، با کمک و غیره ، نیکی کند. نه تنها نیکوکاران محبوب بندگان بلکه محبوب خداوند نیز هستند.  
محبت داشتن: قرآن کریم به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید : اگر ترشرو و سنگدل بودی آنها از اطرافت پراکنده می شدند.  در جای دیگر نیز پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) را به صفت رحیم بودن نسبت به مومنان می ستاید.  در روایت هم داریم که دلها از یکدیگر باخبرند و دوستیها را از ورای حجاب ظاهری تن درک می کنند و می دانند چه کسی آنها را دوست دارد یا ندارد. پس برای تاثیرگذار بودن باید انسانها را دوست داشت. همه انسانها از این جهت که مخلوق خدا و شایسته راه یافتن به درگاه الهی هستند می توانند مورد محبت ما باشند. 
عفو و مدارا داشتن: هر انسانی در زندگی خود نقصها ،خطاها ، گناهان یا خصلتهای نامطلوبی دارد. در عین حال دوست دارد دیگران با او بر مبنای خطا و گناهش رفتار نکرده و آنرا مورد اغماض و عفو قرار داده و نسبت به او مدارا داشته باشند. خدای متعال در قرآن کریم دهها بار صفت عفو و مغفرت خود را متذکر شده است. مطمئنا خدای بخشاینده محبوب بندگان است. انسانهای بخشاینده و مداراگر نیز محبوب دیگران اند چرا که این دو صفت نشانه ای از کرامت و بزرگواری و همچنین علامتی از دوستی و محبت اند.  
اگر به اوصاف هشتگانه بالا دقت کنیم می بینیم همه آنها در ویژگی علاقه و محبت و دوستی مشترک اند. پس اگر می خواهیم تاثیرگذارترین باشیم باید تا می توانیم در دیگران نسبت به خود دوستی و علاقه ایجاد کنیم. دوستی همچون گرمایی است که سنگ وجود افراد را مانند موم نرم و قابل انعطاف می سازد. پس کافی است بدانیم چگونه محبت خود را در دلها جای دهیم.
در این شعر جناب مولوی آثار و تاثیر محبت و دوستی به خوبی ذکر شده است :
از محبت تلخها شیرین شود  /  وز محبت مسها زرین شود 
ازمحبت دُردها صافی شود  /  وز محبت دَردها شافی شود
از محبت خارها گل می شود  /  وز محبت سرکه ها مل می شود
از محبت دار تختی می شود  /  وز محبت بار بختی می شود
از محبت سجن گلشن می شود  /  بی محبت روضه گلخن می شود
از محبت نار نوری می شود  /  وز محبت دیو حوری می شود
از محبت سنگ روغن می شود  /  بی محبت موم آهن می شود
از محبت حزن شادی می شود  /  وز محبت غول هادی می شود
از محبت نیش نوشی می شود  /  وز محبت شیر موشی می شود
از محبت سُقم صحت می شود  /  وز محبت قهر رحمت می شود
از محبت مرده ، زنده می شود  /  وز محبت شاه بنده می شود
این محبت هم نتیجه دانش است  /  کی گزافه بر چنین تختی نشست
والسلام


کد مطلب : 2175               بازدید از مطلب: 138
ارسال اين مطلب به دوستان
ارسال اين مطلب به دوستان
دريافت فايل مطلب
دريافت فايل مطلب
نسخه قابل چاپ
نسخه قابل چاپ

 [0 نظر]نام شما :
آدرس سایت یا وبلاگ:
http://
آدرس ايميل :
نظر شما :
کد امنیتی:
  

  یادداشت  
 معرفی
 
الحمد والثناء لعین الوجود و الصلاه و السلام علی واقف مواقف الشهود و علی آله امناء المعبود
 
این سایت به یاری خدا برای ارائه مشاوره دینی و پاسخگویی به سوالات دینی مراجعین عزیز و ارائه مقالاتی در زمینه های مذهبی و فرهنگی می باشد. ما اهل علم و فضل را به همکاری در زمینه های گفته شده دعوت می نماییم.
از او یاری می طلبیم و بر او توکل داریم.

  پیوندها  
  اوقات شرعي  

درباره ما  ارتباط با ما  |  آمار بازدیدکنندگان |  جستجو  |  فید مطالب

استفاده از کلیه مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

طراح : شرکت گذرگاه وارثان لارستان‬