پنج شنبه 06 ارديبهشت 1397
جملات قصار:
امام رضا (علیه السلام) :دانش گنجینه های با ارزشی است و کلیدهای آن پرسش است پس بپرسید خدایتان رحمت کند.                        امام صادق (ع) می فرمایند : سوال کلید گنج دانش است                        امیر المومنین علی (علیه السلام) : هرکس با خردمندان مشورت کند از پرتوی خردها روشنایی می گیرد .                       
  مقالات  


  پیگیری سوالات  

 کد رهگیری:  ورود  
نام کاربری :   
کلمه عبور :   به خاطر بسپار
[عضویت]
  ذکر ایام هفته    چه طولانی شده غیبت!!  

  سخنان نورانی  

زمان انتشار: 17 اسفند 1394   07:56:48

لوازم طلبگی

نامه ای به دوستان طلبه حجره نشین

 
ما به طلبگی و روحانیت بیشتر نگاه فردی و شخصی داشتیم . پیش خودمان می گفتیم طلبگی یعنی معرفت یافتن، نماز و عبادت بهتر و بیشتر داشتن. اما گذر زمان کم کم ما را به عرصه هایی کشاند که دانستیم آنچه آن عالم مجاهد به ما می گفت ثمره یک عمر حضور مجاهدانه در عرصه های مختلف علمی و اجتماعی  بوده و مقصود و هدفش از بیان مکرر آن روایت، تذکر و تنبه ما طلاب تازه وارد بود که بدانیم به کدام قله رفیع بیاندیشیم و خود را با کدام نگاه و برای کدام هدف، تربیت و آماده سازیم.آن مجاهد سالک به ما متذکر می شد که شما نیز روزی از ارکان ملت و امت خواهید شد، رکن شدن همت و تلاش و توانمندی بیشتری می خواهد، پس ای دوستان ! امروز که روز تلاش شماست تا در توان دارید بیشتر کوشش کنید.
بسم الله الرحمن الرحیم
نامه ای به دوستان طلبه حجره نشین
با عرض سلام و تحیت به دوستان عزیز و گرامی ام ، جویندگان و دوستداران دانش و معرفت ؛ از اینکه توفیق یافتم چند کلمه ای با دوستان حجره نشینم سخن بگویم خرسندم. چه خوش آن ایامی که ما هم مانند شما کبوتر آن معبد و گیاه آن گلستان بودیم. اکنون شما جانشینان ما در آن مکان پربرکت و ان شاالله وارثان شایسته ای برای همه گذشتگان هستید. هرچند این داعی ،کویری بی آب و سبزه است اما اندک تجربه ای، همچون گرد راه از طی مسیری دارم که شما آغاز گر آن یا تازه واردان آنید که بی دریغ به محضرتان تقدیم می کنم.
 آن روز که ما به حوزه قدم گذاشتیم سایه عنایات عالمی وارسته بر سر حوزه ما بود. یادم نمی رود ایامی از سال که به دیدار آن عالم و سالک وارسته موفق می شدیم؛ در محضرشان از عطر معنویت و لطف ادب و کلام حکیمانه شان، بهره مند و مبتهج می شدیم.ایشان در آغاز سفارشات خود بطور مکرر این روایت را برای ما بیان می فرمودند :
ارکان شهر و دیار سه گروه اند : عالمان پرهیزکار، تاجران سخاوتمند و حاکمان عادل(نقل به مضمون)
آن روزها ما در سطوح پایین حوزه بودیم و نهایت تصورمان از رکن بودن عالِم این بود که روحانی، جماعتی و سخنرانی و مجلسی داشته یا حداکثر امام جمعه شهر  و منطقه ای باشد. یعنی ذهن مان از مرزهای یک شهر فراتر نمی رفت و گستره رسالتها را متوجه نبود.  ما به طلبگی و روحانیت بیشتر نگاه فردی و شخصی داشتیم . پیش خودمان می گفتیم طلبگی یعنی معرفت یافتن، نماز و عبادت بهتر و بیشتر داشتن. اما گذر زمان کم کم ما را به عرصه هایی کشاند که دانستیم آنچه آن عالم مجاهد به ما می گفت ثمره یک عمر حضور مجاهدانه در عرصه های مختلف علمی و اجتماعی  بوده و مقصود و هدفش از بیان مکرر آن روایت، تذکر و تنبه ما طلاب تازه وارد بود که بدانیم به کدام قله رفیع بیاندیشیم و خود را با کدام نگاه و برای کدام هدف، تربیت و آماده سازیم.آن مجاهد سالک به ما متذکر می شد که شما نیز روزی از ارکان ملت و امت خواهید شد، رکن شدن همت و تلاش و توانمندی بیشتری می خواهد، پس ای دوستان ! امروز که روز تلاش شماست تا در توان دارید بیشتر کوشش کنید.
حقیر اکنون پس از قریب به دو دهه حضور در حوزه و سپس عرصه تبلیغ و فعالیت فرهنگی اجتماعی دریافته ام طلبه می بایست از همان ابتدا نگاهی روشن نسبت به راه و هدف خویش داشته باشد و برنامه ای جامع و کامل با مشورت دانایان این طریق، طراحی نماید. برنامه و دروس حوزوی تا حدود زیادی ما را در وصول به این اهداف کمک می کنند اما بهتر است جهاتی را نیز خود دنبال کنیم تا خلاها و ضعفها جبران شود.
آنچه را که امروز به تجربه برای یک روحانی مبلغ و فعال در عرصه فرهنگ و جامعه لازم می دانم اینهاست :
1. تقوایی که اورا به هواها و هوسها و دنیا طلبی ها نکشاند.
2. علوم نافعه ای که بیش از هرچیز حلّال مشکلات مردم باشد.
3. معنویتی که دل و جان اورا زنده و مطمئن سازد.
4. صبر و بردباری که تحمل سختی ها را برایش ممکن سازد.
5. تلاش و کوششی که برای انجام همه وظایفش کافی باشد.
6. اخلاقی که رابطه اورا با مردم تسهیل و جذاب نماید.
7. اتصالی به ولایت که از گمراهی در ابعاد اجتماعی و سیاسی حفظ کند.
اینها ویژگی هایی هستند که یک طلبه در عرصه تبلیغ و فعالیت اجتماعی حتما به آنها نیاز دارد. یک روحانی بعنوان رکنی از ارکان جامعه اسلامی در دنیایی که بسیار متفاوت تر از گذشته است باید توانمندی های لازم در مدیریت و اداره جامعه را داشته باشد. اکثر پُستهای روحانیون در جامعه پستهای مدیریتی و مدیریت مذهبی و فرهنگی است پس حتما باید به لوازم این جایگاه و نقش، مجهز گردند.
طلبه باید یک برنامه مطالعاتی منظم و مستمر در زمینه فعالیت مطلوب آینده خود داشته باشد. اگر می خواهد مبلغ شود در زمینه تبلیغ و مدیریت فرهنگی مطالعات برنامه ریزی شده، داشته باشد. اگر می خواهد مدیریت های اجرایی فرهنگی یا سیاسی را بدست گیرد حتما باید در زمینه مدیریت و سیاست مطالعات بلندمدت منظمی داشته باشد. بلکه بهتر است این مطالعات با تجربیاتی نیز تایید گردد. چون به گفته مولا علی (علیه السلام) هیچ علمی همچون تجربه نیست؛ بین مقام نظر و اندیشه با مقام عمل، تفاوت بسیار است. 
مطمئنا داشتن خصلتهای ششگانه بالا نیازمند برنامه ریزی های خاص خود است. یک برنامه مشخص در پرهیزکاری آگاهانه داشته باشد. عنوان دینی آن مراقبه است. بلکه در برنامه مراقبه باید بطور داوطلبانه از برخی امور ولو مجاز و مباح پرهیز کند تا ملکه پرهیز در او ایجاد شود. بهتر است طلبه توانایی لازم برای ترک هر لذت و نیازی را داشته باشد. تنها اینگونه است که بفضل الهی می تواند در برابر خطرات موجود در جامعه کاملا مصون بماند. 
در دروس متداول حوزه کاملا کوشا باشد و از مطالعه در علوم کاربردی از قبیل مدیریت ، روانشانسی و مشاوره ، علوم تربیتی و امثال آن غفلت نورزد. بلکه بهتر است مطالعه خود را در یک رشته مورد علاقه متمرکز کند. تا  بعد از چند سال مطالعه مستمر بتواند در آن زمینه تخصص یابد. این مطالعات برای انجام مراحل مختلف تهیه پایان نامه های سطوح 3 و 4 هم مفید بوده و کار طلبه را در این زمینه راحت می کنند چرا که با آن فراگیری های دامنه دار دیگر با منابع و موضوعات کاملا آشنا شده است. مطالعات پراکنده بی هدف سودی ندارد و همه فراموش می شوند.
از تقویت معنویت خود با برنامه های عبادی و مطالعات معرفتی غفلت نورزد. افرادی هستند که پس از مدتی به دلیل بی توجهی به این بُعد، دچار خلا و احساس پوچی می شوند و با اینکه ملبس به لباس روحانیت اند انگیزه درونی لازم برای امور مذهبی را ندارند و تنها با اغراض مادی، به فعالیت تبلیغی و مذهبی می پردازند. این بلای بزرگ از قطع ارتباط معنوی افراد با حق تعالی و اولیاء الهی است. انس با قرآن و اهل بیت علیهم السلام روشن ترین راههای کسب معنویت است. خوب است در مسیر این موانست، طلبه، یک قاری خوش صدا و مداحی خوش نوا نیز بشود. یافتن کیمیای استاد الهی طریق معنویت از توفیقات بزرگ است. شاید به دعایی یا خدمتی خالصانه محقق گردد.  
باید صبور بود. صبر را تمرین کرد. مثلا صبر در برابر سخنان ناپسند، صبر در برابر کم توجهی یا صبر در انجام وظایف و برنامه های دینی و مذهبی . این صبر و استقامت در عرصه پر تنش فعالیتهای آینده لازم است.
طلبه باید پرتلاش و پر تحرک باشد. رکود و تنبلی برای طلبه به مثابه سمّ است و حتما به آسیب های جدی منتهی می شود. ما در طلبگی، داوطلب خدمت به خدا و ایفای نقش در جامعه هستیم پس سستی و تنبلی برای ما معنا ندارد. برنامه های ورزشی و فعالیت های جمعی و اجتماعی، ما را به داشتن تحرک بیشتر وادار می سازند. حتما برای اینها برنامه ریزی کنیم. انزوای ما از خلق همان زمان درس وبحث و مطالعه و عبادت و تفکرمان باشد نه بیش از آن.
و اما اخلاق ! مطمئن باشید اگر طلبه خوش اخلاق، خوش رو و خوش بیانی نباشید مردم شمارا روحانی خوبی نمی دانند و تا شما را فرد شایسته ای ندانند نمی توانید با آنها رابطه مطلوبی برقرار کنید. البته اخلاق تنها این نیست. ادب، تواضع، محبت وفاداری هم جزئی از اخلاق اسلامی است. حتما این اوصاف را کسب کرده تا محبوب خلق باشید. ما در راه خدمت به خلق باید در گام اول دل مردم را بدست آوریم و این، راهی موثرتر و ارزشمندتر از اخلاق نیکو ندارد.
طلبه و روحانی همانقدر که نسبت به آموزش وظایف فردی مانند نماز و روزه وظیفه دارد در یاری به مردم برای اقامه قسط و عدل اجتماعی نیز وظیفه دارد. همانگونه که امامان ما هیچگاه از ابعاد سیاسی جدا نبوده اند ما نیز باید با همین طراز خود را تربیت کنیم؛ بزرگترین آرمان های این دین برپایی آرمانشهر عدل اسلامی است. این راه را یا با نور بصیرتی از سوی خدا یا به دستگیری صاحب بصیرتی از اهل ولایت باید پیمود. یادمان نرود چه بسیار عالمانی که از بی بصیرتی در جبهه باطل و شیطان قرار گرفتند.
خلاصه اینکه کم کم درخواهیم یافت برای پیاده کردن اندیشه توانایی دین در اداره جامعه، هم به علم کافی نیاز داریم و هم به عمل شایسته. ما عرصه های علمی زیادی داریم که مبانی اسلامی در آن تحقیق نشده است. در تمام زمینه های علوم انسانی جای کار بر مبانی اسلام وجود دارد. ما به نهضتی علمی نیازمندیم وگرنه نمی توان از گسترش اندیشه ها و روش های غیردینی با مبانی الحادی جلوگیری کرد. جامعه برای تامین نیاز خود معطل کوتاهی ما در یافتن راه حل ها نمی ماند. اگر ما نیاز فکری و اجرایی اورا فراهم نکنیم او از مسیر دیگری خواسته اش را تامین می کند. اگر در جامعه شناسی، روانشناسی، مدیریت، سیاست و فرهنگ حرفی برای گفتن نداشته باشیم اندیشه های غربی جایگزین خواهند شد. عده ای از ما باید عهده دار کار علمی نفس گیر در این عرصه ها و در نهایت نظریه پردازی های قوی و علمی شوند. ما امروز به مطهری های بی شماری نیازمندیم. حقیر فکر می کنم امروز امام صادق عزیزتر از جانمان برای تبیین دین در تمام عرصه ها ندا می دهند :
آیا یاریگری هست؟  
امیدوارم با این نامه مسائلی را برجسته کرده باشم که حتما مدیران و اساتید محترم و گرانقدرتان نیز به شما می آموزند. نباید فراموش کنم که بگویم : خیر ِکسب علم در احترام به استاد است. برای شما و خود بلکه برای عموم برادران دینی و مسلمان توفیق جهاد علمی و عملی تا برپایی تمدن نوین اسلامی را می نمایم. تا ظهور خورشید عدالت در ظل ولایت باشید.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته 
ارادتمند و برادر کوچک شما الحامد
21 بهمن 1394 و 1 جمادی الاولی 1437
 


کد مطلب : 2158               بازدید از مطلب: 658
ارسال اين مطلب به دوستان
ارسال اين مطلب به دوستان
دريافت فايل مطلب
دريافت فايل مطلب
نسخه قابل چاپ
نسخه قابل چاپ

 [0 نظر]نام شما :
آدرس سایت یا وبلاگ:
http://
آدرس ايميل :
نظر شما :
کد امنیتی:
  

  یادداشت  
 معرفی
 
الحمد والثناء لعین الوجود و الصلاه و السلام علی واقف مواقف الشهود و علی آله امناء المعبود
 
این سایت به یاری خدا برای ارائه مشاوره دینی و پاسخگویی به سوالات دینی مراجعین عزیز و ارائه مقالاتی در زمینه های مذهبی و فرهنگی می باشد. ما اهل علم و فضل را به همکاری در زمینه های گفته شده دعوت می نماییم.
از او یاری می طلبیم و بر او توکل داریم.

  پیوندها  
  اوقات شرعي  

درباره ما  ارتباط با ما  |  آمار بازدیدکنندگان |  جستجو  |  فید مطالب

استفاده از کلیه مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

طراح : شرکت گذرگاه وارثان لارستان‬