پنج شنبه 06 ارديبهشت 1397
جملات قصار:
امام رضا (علیه السلام) :دانش گنجینه های با ارزشی است و کلیدهای آن پرسش است پس بپرسید خدایتان رحمت کند.                        امام صادق (ع) می فرمایند : سوال کلید گنج دانش است                        امیر المومنین علی (علیه السلام) : هرکس با خردمندان مشورت کند از پرتوی خردها روشنایی می گیرد .                       
  مقالات  


  پیگیری سوالات  

 کد رهگیری:  ورود  
نام کاربری :   
کلمه عبور :   به خاطر بسپار
[عضویت]
  ذکر ایام هفته    چه طولانی شده غیبت!!  

  سخنان نورانی  

زمان انتشار: 10 آبان 1394   10:19:16

زیبایی های کربلا

زیبایی های اخلاقی در صحنه کربلا

یافتن انسانی که تمام خصلتهای نیک و شایسته را در خود داشته باشد کمتر از یافتن آبی گوارا در کویری گرم و سوزان نیست. او وجودی آرامش بخش و در عین حال حرکت آفرین دارد. چنین انسانهایی ضمیر و درون آدمی را سکون بخشیده و وابسته خود می سازند. مهر ، لطافت ، صلابت ، دانش ، فروتنی ، بندگی ، سادگی ، صفا ، کرامت ، بخشی از انوار دل انگیزی است که یکجا از وجود انسانهای الهی همچون حسین علیه السلام برجانها می تابد و آنرا دربند محبت خویش می سازد. آیا می توان دوستدار چنین انسانی نبود؟
 
 
زیبایی های کربلا2
جان نثاری
جان نثاری برای حسین علیه السلام برای خیلی ها معمایی ناگشوده است. علت این این ناگشودگی آنست که ایشان نمی توانند رابطه انسانها را با ولی امر فراتر از یک رابطه قراردادی دینی و اعتقادی تصور کنند. اما اگر از این حصار خود ساخته خارج شوند و در تابش انوار معنویت حسین علیه السلام به دیگران توجه کنند به آسانی می یابند که تعلق خاطر یاران حضرت بدو بخاطر نوعی از شیفتگی است که منشا آن زیبایی های وجودی حسین علیه السلام می باشد. یافتن انسانی که تمام خصلتهای نیک و شایسته را در خود داشته باشد کمتر از یافتن آبی گوارا در کویری گرم و سوزان نیست. او وجودی آرامش بخش و در عین حال حرکت آفرین دارد. چنین انسانهایی ضمیر و درون آدمی را سکون بخشیده و وابسته خود می سازند. مهر ، لطافت ، صلابت ، دانش ، فروتنی ، بندگی ، سادگی ، صفا ، کرامت ، بخشی از انوار دل انگیزی است که یکجا از وجود انسانهای الهی همچون حسین علیه السلام برجانها می تابد و آنرا دربند محبت خویش می سازد. آیا می توان دوستدار چنین انسانی نبود و آیا می توان در صورت لزوم جان را فدایش نکرد ؟ ولی الهی جلوه ای از جلال و جمال الهی بلکه یکی از برترین جلوه های اوست. جلوه های جمالی و جلالی که اهل توحید را واله حق متعال ساخته چگونه انسان را شیفته محل تجلی خود در ظلمت عالم مادی یعنی وجود مقدس اولیاء الهی نسازد ؟
وچنین است که یاران حسین علیه السلام چنان جان نثاری جانانه ای نشان می دهند. از حبیب گرفته تا قاسم سیزده ساله همه و همه فدا کردن جان برای حسین علیه السلام را شیرین تر از عسل می یابند. آنانکه حسین علیه السلام را در شب عاشورا رها کردند به حسرت ابدی دچار شدندو دانستند که کالایی جاودانه و گرانقدر را به متاعی قلیل فروختند. و آنانکه با حسین جنگیدند دانستند که جز ظلمت و حجاب اعمالشان ، چیزی مانع یافتن انوار مقدس تحول آفرین حسین علیه السلام نشد. در صحنه زیبای کربلا حسن عاقبت تنها نصیب کسانی شد که عاشق شدند جلوه جمال و جلال خدا را ، حسین ! 
ادب
ادب از ادراک بزرگواری و کرامت طرف مقابل و از فروتنی و پاکی و دانش انسان مودب است. حسین علیه السلام با شرافت چندجانبه اش انگیزه کافی برای ادب ایجاد می کند. او نوه رسول الله صلی الله علیه و آله و فرزند وصی او علی علیه السلام و فرزند سرور زنان عالم علیها سلام است و برادرش حسن مجتبی . خود نیز از مقام منیع امامت بهره مند. علاوه بر این نسبتها و مقامات شریف ، اخلاق کریمانه انسانی و الهی را نیز همچون حله ای زربفت بر قامت گفتار و رفتار و کردار و منش خود پوشانده است تا ظاهرش نشانی از باطن پاکش باشد.
آیا می توان با چنین شخصیت با شرافت و کرامتی جز به ادب سخن گفت و جز به ادب رفتار نمود؟
آنان که جانشان پاک بود راه و رسم فروتنی و ادب را در پیشگاه آن کان شرافت بجا آوردند و آنانکه تاریک و ظلمانی و آلوده بودند خود را به منجلاب اسائه ادب و تعدی آلودند.
و ادب عباس در این میان زیباتر جلوه می کند. عباس بزرگ مردی است اما وقتی با ادب، خویشتن را فروتن می سازد بزرگی اش دوچندان می شود. او برادر حسین علیه السلام است اما اورا جز به کلام سیدی و مولای پاسخ نمی دهد. او حتی در پاسخ به دعوت فرستاده لشکر دشمن برای پیوستن به ایشان جز با اذن برادر جواب نمی دهد. عباس را ادب در پیشگاه حسین علیه السلام جاودانه ساخت.   
شجاعت
صحنه مرگ آراسته است. هرچند یکسو جگر گوشه فاطمه و جلوه حسن الهی است اما وقتی جاودانگی جان را باور نداشته باشی در صدد حفظ تن برمی آیی.سی هزار لشکر کجا و چند صد نفر کجا؟ اینها همه اسباب لرزش قدمها و زانوان است. پس کسی که در روز عاشورا با صلابت و استوار به میدان آمد جز به صفت شجاعت شناخته نمی شود. صحنه عاشورا صحنه خوفناکی است که تنها رادمردان می توانند ثقل آن را بدوش بکشند. سلام بر یاوران دلیر حسین در سرزمین نینوا !
محبت
محبت از اسرار توحید است. محبت تلالو جمالی جبروت در عالم ناسوت است. شاید محبت ورزی لشکر حق و حقیقت در کربلا نسبت به یکدیگر جلوه ای زیبا باشد اما بنده نوازی خدا در این میان بسی زیباتر است. اینکه خدای جهان مقربترین بندگانش را در بهترین حالات از کالبد ظلمانی تن برهاند و بر سفره کرامت خویش در اعلی علیین مهمان سازد نوعی از محبت ورزی است که نمی توان برایش نظیری یافت. هرچند چهره این آزاد سازی از حصار تن کمی دلهره آور و سخت به نظر می رسد اما گمان مبر که دیدن او از ورای چکاچک شمشیرها و فرورفتن دشنه و نیزه ها بر تن بعید باشد بلکه بسی نزدیک و بسی پر تلالو است. و کی می توان به صدای چکاچک یا درد نیزه و دشنه فکر کرد وقتی که جلوه لطف و مهر او چشمت را خیره ساخته و قلبت را از تپش بازداشته است. تیر او برجان عاشق بس است باقی تیرها نشانی از آن صید شدگی است.
اما نمی توان مهرورزی حسین را با یاران فراموش کرد بلکه مهرورزی حسین علیه السلام را با لشکر جرار دشمن. آنها را پند و اندرز می دهد شاید که دلی هدایت و ضمیری آگاه گردد. با یاران به مهرو با خویشان به لطف سخن می گوید. عباس را با کلام پر لطف بدرقه می کند ، رقیه را در آغوش پرمهر می نوازد  و خواهر را به نگاه متواضعانه یاری می نماید و یاران را در آخرین لحظات جان سپردن توجهی مهر افزا در دامان خویش عطا می فرماید. آری اوست سرور مهر و دلدادگی ! 
الحمد لله اولا و آخرا
ح. توانا 
 
Love
Love is secret monotheism. Jamali Glitter love might be in the material world. Perhaps making love to each other in Karbala Division truth beautiful manifestation of God in the midst of much prettier, but I hospitality. His most favored ones in the world that God saved the best state-of-body dark tone and the way his dignity in the highest'Elleyyeen guests that can not hold the kind of love was great for him. And who can be Chkachk voice or pain spears and daggers thought when staring eyes made him look thanks and seal your heart pounding prevented. His shot Brjan love is enough for the beam does not catch condensation.
But you can not forget love, but love the minions Hussein Hussein's brutal army of the enemy. Gives them advice, guidance and consciousness might be the reason. Tooling with his companions to speak with thanks. Yes, he stamped server and romance!


کد مطلب : 2155               بازدید از مطلب: 583
ارسال اين مطلب به دوستان
ارسال اين مطلب به دوستان
دريافت فايل مطلب
دريافت فايل مطلب
نسخه قابل چاپ
نسخه قابل چاپ

 [0 نظر]نام شما :
آدرس سایت یا وبلاگ:
http://
آدرس ايميل :
نظر شما :
کد امنیتی:
  

  یادداشت  
 معرفی
 
الحمد والثناء لعین الوجود و الصلاه و السلام علی واقف مواقف الشهود و علی آله امناء المعبود
 
این سایت به یاری خدا برای ارائه مشاوره دینی و پاسخگویی به سوالات دینی مراجعین عزیز و ارائه مقالاتی در زمینه های مذهبی و فرهنگی می باشد. ما اهل علم و فضل را به همکاری در زمینه های گفته شده دعوت می نماییم.
از او یاری می طلبیم و بر او توکل داریم.

  پیوندها  
  اوقات شرعي  

درباره ما  ارتباط با ما  |  آمار بازدیدکنندگان |  جستجو  |  فید مطالب

استفاده از کلیه مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

طراح : شرکت گذرگاه وارثان لارستان‬